Törökország legszebb ékköve – Retay Baron HK

Retay Baron HK – Törökország legszebb ékköve

Na, jó, azért ez így enyhe túlzás. A török fegyveripar két nagy táborra bontható; sörétes puskából és gáz- riasztópisztolyból egyszerűen nem tudnak eleget gyártani. Ezek közül az utóbbi csoport egyik jeles tagjával, a Retay Baron HK típussal foglalkozunk most.

A gyártó a hazai piacon viszonylag újnak mondható, ezért talán némi magyarázatra szorul, hogy kik is ők. A cég – meglepő módon – sörétes puskákat, gázfegyvereket és légfegyvereket…

Retay Baron HK – Törökország legszebb ékköve

Na, jó, azért ez így enyhe túlzás. A török fegyveripar két nagy táborra bontható; sörétes puskából és gáz- riasztópisztolyból egyszerűen nem tudnak eleget gyártani. Ezek közül az utóbbi csoport egyik jeles tagjával, a Retay Baron HK típussal foglalkozunk most.

A gyártó a hazai piacon viszonylag újnak mondható, ezért talán némi magyarázatra szorul, hogy kik is ők. A cég – meglepő módon – sörétes puskákat, gázfegyvereket és légfegyvereket gyárt a törökországi Konya városában, mondhatni „kony(h)akészre”. A Zoraki és a Voltran gyártókkal ellentétben itt a gyártó neve kiejtés szempontjából nem egyértelmű, ugyanis rítéjnek, retájnak, retajinak (esetenként relatinak) egyaránt próbálják mondani a török nyelvjárásban kevésbé jártas európaiak. Ugyanakkor a török-magyar szótárban hiába keressük a fordítást, ennek oka ugyanis az, hogy a „Retay” nem egy létező és jelentéssel bíró török szó, hanem az aktuális török miniszterelnök, Recep Tayyip Erdogan nevéből mozaikolták ki a marketingesek. Azt, hogy ez a névválasztás érzelmi vagy inkább üzleti kapcsolatnak köszönhető, nem tudhatjuk.

Ha már a neveknél tartunk, cikkünk alanya, a Retay Baron HK is komoly fejtörést okozhatott a gyárban. Feltételezem, hogy az „ellenség megtévesztése végett” keresztelték a SIG P228-at másoló pisztolyt Oberndorf-szagúra. Persze az is lehet, hogy a pisztolyt így a fegyveres téren kevésbé járatosaknak úgy tudják eladni, hogy ennek okán egyszerre két típust is kap, de akkor a „Baron” szót elgépelték.
A gyár egyébként a tesztelt „SIG-HK” gázfegyveren túl Desert Eagle másolatokat és egy sor amorf alakú fegyvert készít az arany felületkezeléstől a króm különféle árnyalatain keresztül a matt feketéig. A felületkezelések egyébként majdhogynem végtelen variációt adnak, ugyanis egyazon szállítmányon belül több árnyalat eltérés is előfordult azonosnak mondott színek között… mondjuk, vannak gyártók, ahol ezért az egyediségért felárat kell fizetni.

Maga a fegyver egyébként gázpisztoly fronton formailag majdhogynem tökéletesnek mondható, olyannyira, hogy a többi török gyártó Beretta és Glock klónjai mellett is megállja a helyét másolás terén. A szánakasztó és a fesztelenítő kar is tökéletesen működik, ráadásul ezek acélból készültek. Ez már csak azért is érdekes, mert a lényegesen drágább Umarex SIG-másolatain a szánakasztó csak kézzel működtethető. Így aztán mondhatnánk, hogy a kezelőszervei tökéletesen hűek az éleshez, de nem. Az elsütőbillentyű ugyanis csak SA, ami számomra érthetetlen, ugyanis bőven elfért volna a tokon belül a revolverezés is. Ennek köszönhetően az oly’ nagyra értékelt fesztelenítőnk rögtön értelmét veszti, annál is inkább, mert a kakasnak nincs biztonsági állása, így lefesztelenítve az ütőszeg folyamatosan nyomja a csappantyút.
A Retay Baron HK már csak a fentiek miatt is alkalmatlan az önvédelemre, ugyanis így csak cső alá töltve hordhatjuk biztonságosan, a csőretöltéssel pedig egy önvédelmi helyzetben (főleg, ha abból indulunk ki, hogy az egyik kezünket már harapdálja a kutya vagy eltörték a vállunkat egy husánggal) rengeteg időt veszítünk.

A másik ok, amiért azt mondhatjuk, hogy „hordja, akinek két anyja van”, az a tömeg. A pisztoly üresen egy kilónál is többet nyom, ami csenevészebb felhasználók esetében belépőjegy az ortopédiára.
A gázpisztoly a már említett fesztelenítő- és szánakasztó karon túl szinte teljes egészében spiáter (cink) öntvény, csak a csőben található akasztó, a rugók és az elsütőszerkezet bizonyos részei készültek acélból. A terhelésnek kitett részeket egyébként finoman túlméretezték, így nem kell attól tartanunk, hogy a fegyverünk szétesik használat közben.

A kétsoros tárba egyébként 15 töltény fér, ami a szilveszterezős fegyverek „felső tízezrébe” röpíti a két fegyvergyár és egy élő elnök nevét is viselő pisztolyt, az örömünknek talán csak a rakétalövő toldat hiánya szabhat határt.

A megbízhatóság? Jelentem, megfelelt! A pisztolyból 100 lövést adtunk le Fiocchi és Umarex töltényekkel akadály nélkül, illetve lelkes internetezők is tesztelték a fegyvert hasonlóan pozitív végeredménnyel.

Összegezve tehát, ha stukkókkal házalónak (Gipsz Ügynöknek) szeretnénk képzelni magunkat a kedvenc nyomozós sorozatunkból, akkor ideális választás a kilós fémdarab, és mivel élvezetes vele a lövészet, szilveszteri durrogásra is kellemes tartalékfegyver lehet, amíg a barátnőnk/feleségünk újratölti a rakétalövős Zorakinkat. Önvédelemre tehát nem ajánlott, de mókázni, madár-riasztásra vagy csak nézegetésre a legutóbb ismert 20.000 forint körüli kiskereskedelmi árán kiváló.

 

Uram János

Technikai adatok:
kaliber: 9 mm PAK
teljes hossz: 175 mm
üres tömeg: 1025 g
dobkapacitás: 15 db
elsütőszerkezet: SA

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

thirty six + = forty four