Milyen a „Város Kulcsa”, avagy behatoló eszközök közelről.

Ha behatoló eszközről beszélünk legelőször a „Kos” jut eszünkbe, hisz ezt a technikát már a középkorban előszeretettel használták, igaz egy kicsit nagyobb kivitelben. Természetesen a mai eszközöket már más kritériumok szerint alakítják ki, de a fizikát ugyanúgy hívják segítségül, mint annak idején.

Ha behatoló eszközről beszélünk legelőször a „Kos” jut eszünkbe, hisz ezt a technikát már a középkorban előszeretettel használták, igaz egy kicsit nagyobb kivitelben. Természetesen a mai eszközöket már más kritériumok szerint alakítják ki, de a fizikát ugyanúgy hívják segítségül, mint annak idején.


Az eszközök markolati része vastag gumiborítással rendelkezik

A mai eszközöket elsősorban katonai, rendvédelmi és katasztrófavédelmi egységeknek szánják. A modern behatoló felszereléseknél már nem csak a mechanikai képességet kell figyelembe venni. Nagy hangsúlyt kell fektetni a felhasználóra visszaható erők csökkentésére, mint pl. a „Kos” esetében a flexibilis fogantyúra. Találkoztam házilag gyártott „Kossal” amin a fogantyúk fémből voltak és rá hegesztették a testre. Ezzel addig nem is volt baj, amíg az adott ajtó egy ütésre bement. De ha nem, a csuklóra visszaható erő olyan mértékű, hogy komoly károsodással kötheti be a felhasználó.

De ez csak az egyik kritérium. A felhasznált anyag, legtöbbször kovácsoltvas, amellett, hogy nagy ellenálló képességű, nem pattanhat le róla darab, nem szabad, hogy használatakor szikra képződjön. Ez problémát okozhat katasztrófa helyzetben, ahol esetleg a gázvezetékek sérültek, de rendőri egységeknél is, ha az elkövető szándékosan okoz gázszivárgást. Lényeges képesség még a feszültség elleni védelem, ami általában 100.000 V-ig nyújt védelmet. Nem tudhatjuk, hogy az adott fémajtóba vezettek-e áramot, vagy a kihúzandó árnyékoló mögött fut-e elektromos vezeték.

A mechanikus eszközök piacán számos gyártó létezik, ezek nagy része az Egyesült Államokban működik, de a témában legtöbb fejlesztést magának tudható és mások által másolt gyártó a Blackhawk! Mivel amerikai gyártókról beszélünk a termékeiket elsősorban az USA-ban előforduló szerkezeti elemek „ellen” fejlesztik, ami sok esetben eltér az európai építkezési szokásoktól, mint pl. a könnyűszerkezetes épületek. Tapasztalatunk alapján sok esetben nem kérik ki a termék forgalmazójának véleményét az adott felhasználási területre szánt eszközökről, hanem saját belátásuk szerint rendelnek, sokszor itthon teljesen használhatatlan eszközöket. Vagy lehet, hogy csak én nem tudok lakókocsi városokról?

A másik nagy tévhit, hogy ezek csak vasdarabok és a karunk meghosszabbított csonkjai, amit csak fogunk és már indulunk is. Ha nem ismerjük az adott eszköz képességeit, akkor lehet, hogy feleslegesen visszük magunkkal, és mivel nem pillecukorról van szó, ez okozhat némi nehézséget. Igen, erőléti edzésnek, állóképességünk javítására is alkalmasak, de arra én inkább az edzőtermet javasolnám. Ezek az eszközök hosszú fejlesztőmunka és gyakorlati tapasztalat eredményei. Megfelelő és hatásos alkalmazásukhoz képzés szükséges,ami magában foglalja az eszközök feladat specifikus osztályozását is. Sok eszköz használata egymáshoz kapcsolódik, képességeik csatolása hatékonyabbá teheti alkalmazásukat.

A feszítőfej kialakítása nem véletlenszerű, szakszerű alkalmazása képzést és gyakorlást igényel

Ugyanúgy, ahogy a sporteszközök esetén a behatoló felszereléseknél is igaz az, hogy a megfelelő alkalmazási technika tudását és gyakorlását nem helyettesíti az önbizalom!

A felszereléseket több alkalmazási területre és méretben gyártják.

Ezeket az eszközöket négy nagy csoportra oszthatjuk.

  1. Ütő, hasító eszközök:

          Ide tartoznak a különböző méretű „kosok”, fejszék, kalapácsok.

  1. Feszítő, ékelő eszközök:

         Ez a kategória tartalmazza a speciális feszítő (Hallagan), ajtóleemelő, és ékelő eszközöket.

  1. Hidegvágók:

          Magyar nevén erővágók.

  1. Egyéb kategória:

          Ide tartoznak a különböző üvegtörők, árnyékoló eltávolítók, vagy éppen a drótkerítés lépcső.

A csoportosítás is mutatja, hogy a gyártók a felszerelések egész sorát kínálják az adott feladat elvégzéséhez, legyen szó ajtó leemelésről, zártörésről, redőny eltávolításról vagy kerítésmászásról.

Az adott feladatkör ellátáshoz léteznek szettek háti tartóval, ami megkönnyíti az akció során a műszakis feladatát. Egyre több összetolható eszköz jelenik meg, ami segíti a szállításukat, de teljes méretű testvéreikkel azok sem vehetik fel a versenyt.

A piacon léteznek mechanikus, hidraulikus, pneumatikus eszközök, melyekkel az emberi erő többszörösét ki lehet fejteni, de ezek felhasználási területe elég szűk, így csak a hagyományos behatoló eszközök mellett képzelhetőek el.

Vélhetően nincs még egy olyan „vasdarab család” ami annyi emberéletet mentett volna meg, mint a Dynamic Entry.

 

szöveg és kép : Győrfi Tamás , www.blackhawk.com

www.tactical.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

− three = one